Geeky Road

27/10/2013

בדירתנו הלונדונית יש סלון. בסלון הזה יש ספה, שצמודה לקיר. מאז שעברנו לדירה עמד הקיר הזה מיותם, בלי שום פריט עיצוב שיציל אותו מהלובן השומם שלו. זה נראה לנו כמו מקום מושלם לתמונה או פוסטר גדול, אבל לא ידענו מה יתאים לשם.
ואז, יום אחד, בא לי רעיון:

התחלנו לזרוק רעיונות. עברנו על כל תוכנית טלוויזיה וסרט שאהבנו, וחשבנו איך אפשר להכניס אותו לציור. העקרון שהנחה אותנו היה ליצור ציור שלא מכיל בהכרח את הפאנדומים הגיקיים הסטנדרטיים, אלא את אלו שאנחנו אוהבים במיוחד (אם כי אנחנו חייבים להודות שהחפיפה בהחלט נוכחת). לכן לא תמצאו שם פאנדומים כמו “סטארגייט”, “משחקי הרעב” או “בבילון 5″, אבל כן את שרלוק ואת ביקר מהחבובות נוהג בדלוריאן מ”בחזרה לעתיד” (עובדה שעדיין מכניסה את דניאל להתקפי צחוק בלתי נשלטים).

תוך פחות מיומיים שלחנו לאביב mockup, שהורכב מתמונות שמצאנו באינטרנט ומכאלה שצילמנו בעצמנו, כדי להעביר לה בקלות איך אנחנו רוצים שהציור הסופי ייראה.
אמרנו לאביב שכל המיקומים שם הם בגדול, ואנחנו נותנים לה חירות אמנותית בכל מה שנוגע לציור הזה.

Geeky Road Mockup

אנחנו מאוד כישרוניים!

אחרי שבוע היא שלחה לנו סקיצת קווי מתאר. היא נראתה מדהים. שלחנו לאביב מייל בו אמרנו פחות או יותר “הי, הציור ממש מגניב. כמו כן, זוכרת כשאמרנו שיש לך חירות אומנותית בכל מה שנוגע לציור הזה? אז הנה כל הדברים שאנחנו רוצים שתשני.”
כבר למחרת נחת בתיבות המייל שלנו הציור המתוקן. הוא היה בדיוק מה שרצינו. שלחתי לאביב עוד סט של שינויים.

שבוע לאחר מכן קיבלנו גרסה כמעט סופית, שהיתה צבועה בגווני אפור. הלסתות שלנו היו על הרצפה. שלחתי לאביב עוד סט של שינויים. דניאל התחילה לחשוד שהיא מקללת את היום בו הסכימה לקחת על עצמה את הפרוייקט הזה.
כמה ימים מאוחר יותר קיבלנו את הציור בגרסתו הסופית. אני לא חושב שאני אשקר אם אגיד שהיא העלתה דמעות בעינינו. זה לא מנע מאיתנו לשלוח לאביב עוד סט של שינויים.

באותו יום אביב שאלה בטוויטר אילו ארבע דמויות הייתם היו שמים בפוסטר, ובאיזו סיטואציה. התשובות שהיא קיבלה הזכירו לי שבנוסף לחיבתי לסרטים וטלוויזיה אני גם גיימר (D’oh!), ושאולי כדאי שיהיה לזה ביטוי בציור. סיעור מוחות לא קצר גרם לי להבין שעולם המשחקים לא יצר פרנצ’ייז באמת משמעותי עבורי, אבל ככל הנראה Portal הגיע הכי קרוב, ולכן מגיע לו רפרנס בפוסטר. החמנייה מ-Plants Vs. Zombies נכנסה כי דניאל החליטה שהיא פשוט חמודה מדי.

הציור הזה הוא פשרה בין שני קטבים מנוגדים – מצד אחד הנטייה להכניס רפרנסים לכל פאנדום אהוב (או סתם חביב) כך שאף פאנדום לא יישאר מאחור, ומצד שני הרצון לשמור את הציור נקי, שלא ייראה כמו קולאז’ משיעורי אמנות של כיתה ו’. ככל שהעבודה עליו התקדמה, זזה המחט לכיוון הקוטב הראשון, אבל עדיין נותרו כמה פאנדומים שלא יכולנו לוותר עליהם. ככה נכנסו לציור השרביט של לוקי, הסטיקר שעל אופטימוס פריים, ארתור דנט ולוחית הרישוי של החיפושית.

אני חושב שאביב הפגינה רוח ספורטיבית נאה מאוד כשהסכימה להוסיף את כל האלמנטים האלה לציור, מבלי לפרסם פוסט פסיבי-אגרסיבי על לקוחות מהגיהנום שהיא לא תזכיר בשם אבל אנחנו נדע למי היא באמת מתכוונת, שמשנים כל הזמן את הדרישות שלהם ומשלמים לה בתמונות של אוגרים שאוכלים עוגיות.
פחות מ-4 שבועות אחרי אותו צ’אט בין דניאל לביני, קיבלנו לידינו את הגרסה הבאמת-סופית-סטופ-נגעתי-באדום. כל שנותר הוא להדפיס אותה.

אז שאלנו את צחי, שהוא גם חבר וגם אחד הבעלים של החנות Arty Globe שבשוק גריניץ’, שם בין היתר נמכרים הדפסי קנבס שנעשים במקום, אם נוכל לשכור את שירותיו להדפסת הציור על גבי קנבס. לשמחתנו הוא הסכים.

ב-17/10 הקנבס עליו הוא הודפס הגיע לביתנו הצנוע בעזרת ניר, שהוא גם חבר וגם אחיין של צחי. הציור היה, והוא עדיין, מרהיב. לא שלחנו שינויים.

Geeky Road

קצת אנקדוטות מאחורי הקלעים:

 • כל פאנדום קיבל רפרנס אחד, לא יותר. לכן לא נכנסו לציור דמויות אהובות כמו ווילו, ספייק, קפטן מל או הדוקטור העשירי. לכן מרטי מקפליי לא מציץ מבין העצים, והמילניום פאלקון לא מרחפת בשמיים.
 • דוקטור הו וסופרמן הם ככל הנראה הפאנדומים המזוהים ביותר עם דניאל ואיתי, בהתאמה (בהערת אגב אני אציין שכל אחד מאיתנו לא ממש סובל את הפאנדום של השני, אם כי למען שלום בית למדנו להסתדר איתם). אבל מאחר שהבית שלנו כבר מלא בקופסאות טלפון ובגברים חסונים בטייטס כחול וגלימה אדומה, רצינו שבציור הזה הם לא יתפסו את תשומת הלב. לא יכולנו לוותר עליהם, אבל וידאנו שהם יישארו ברקע (ובאותה הזדמנות, ירפרנסו לאחד הקומיקסים המוצלחים של אביב).
 • באופן רשמי, ארבע הדמויות הראשיות חולקו שווה בשווה בין שנינו. דניאל הביאה לציור את באפי והרמיוני, בעוד אני אחראי לדארת’ ויידר והאיש בשחור (נו, ווסטלי). בפועל, היא מורכבת משתי דמויות שלדניאל לא אכפת מהן, ומארבע שלי כן. בגלל זה, בצורה לא מודעת, הפאנדומים שבחרנו לרקע נוטים יותר לטעמה. לפחות, כך חשבנו. תוצאות הספירה הסופית מראות שבדיעבד יש בציור הזה יותר פאנדומים “שלי” מאשר “שלה”. אני מצטער דניאל, זה לא היה בכוונה. כמו כן, ניצחתי בציור.
 • אם תשימו לב, החרב של ווסטלי חגורה בצד ימין שלו, מה שאומר שהוא שולף אותה ביד שמאל. איך זה מסתדר עם העובדה הידועה שווסטלי הוא ימני? טוב, זה כי בדיוק תפסנו אותו בדרך לקרב עם איניגו, איתו הוא מתכנן להלחם ביד שמאל.
 • דניאל מזכירה לי שהיא רצתה להכניס עוד רפרנס ל”אקס מן” לציור, אבל לא הרשיתי לה, כי יש שם כבר דמויות של DC, וזה היה פוגם באמינות של הציור. זה לא מנע ממנה להכניס את לוקי מהדלת האחורית. כלומר, מהחלון הימני.
 • הרעיון לתלות “אביב אור מקורי” (בניגוד לאביב אור מקורית, זו נשארת בבית שלה), הביא לעוד חלופת מסרים:


כן, מסתבר שאם תשאלו את דניאל, היא ידעה טוב מאוד מה היא רוצה לתלות על הקיר, ושוב הצלחתי להרוס לה את המתנה ליום ההולדת שלי. אבל אל תדאגו, החלופה שהיא בחרה בה אדירה גם כן.

 • רצינו להשאיר את החתימה שלנו על הציור, אבל בלי להפוך אותה לדביקה או נדושה מדי. אחרי כמה ימים של מחשבה על העניין עלה הרעיון להשתמש ב-Tengwar, הכתב האלפי של טולקין. ככה אנחנו גם חותמים על הציור וגם מכניסים עוד רפרנס. אז לא, זה לא הכיתוב שעל גבי הטבעת האחת. זה פשוט הכינוי שלנו: “עידניאל” (שאם מכווצים את העיניים ומטים טיפה את הראש, אפילו נשמע כמו מילה אלפית). תודה למיטב מורחיים והטולקינאים הירושלמיים על העזרה!
 • על הדמיון ל-Abbey Road:
  – דארת’ הוא היחיד שלא נמצא בפרופיל מלא, בדומה לג’ורג’.
  – באפי מחזיקה יתד, כרפרנס לסיגריה של פול. דניאל רצתה לתת להרמיוני להחזיק את Hogwarts: A History, אבל מאחר שאף חבר ביטלס אחר לא מחזיק כלום בידיו בתמונה, היא ויתרה.
  – החיפושית נלקחה כמו שהיא מהתמונה המקורית, כדי שתהווה רפרנס בפני עצמה, בלי קשר ל-Setting הכללי.

בציור יש 22 רפרנסים לפאנדומים שונים. אז אם גם אתם לא בטוחים מה הם, או שלא הצלחתם לזהות את כולם, הנה הם ברשימה מסודרת:

Geek-Road-Numbers

 1. סרניטי (“פיירפליי”)
 2. דלוריאן (“בחזרה לעתיד”)
 3. ביקר (“החבובות”)
 4. גרפיטי The cake is a lie (“פורטל”)
 5. חמנייה (“Plants Vs. Zombies”)
 6. שרלוק הולמס (“שרלוק”)
 7. ווטסון/ארתור דנט (“שרלוק”/”מדריך הטרמפיסט לגלקסיה”)
 8. שברולט אימפלה (“סופרנצ’ורל”)
 9. השרביט של לוקי (“הנוקמים”)
 10. באטמוביל (“באטמן”)
 11. אופטימוס פריים (“רובוטריקים”)
 12. סטיקר Josiah Bartlett for President (“הבית הלבן”)
 13. קלארק קנט/סופרמן (“סופרמן”)
 14. טארדיס (“דוקטור הו”)
 15. דארת’ ויידר (“מלחמת הכוכבים”)
 16. “עידניאל” על לוחית הרישוי (“שר הטבעות”)
 17. סטיקר של האנטרפרייז D (“מסע בין כוכבים”)
 18. וודי ובאז (“צעצוע של סיפור”)
 19. באפי סאמרס (“באפי קוטלת הערפדים”)
 20. הרמיוני גריינג’ר (“הארי פוטר”)
 21. האיש בשחור/שודד הים הנורא רוברטס/ווסטלי (“הנסיכה הקסומה”)
 22. Abbey Road (“הביטלס”)

(אם מצאתם רפרנסים נוספים, כל הכבוד. זה שלא התכוונו להכניס אותם לא אומר שהם לא קיימים)

אם נהניתם מהציור, אני ממליץ ללכת לקרוא את הפוסט שאביב אור כתבה עליו, שם גם תוכלו לראות אותו באיכות גבוהה יותר.
אני רק אחזור על הבקשה שלה – אם אתם שמים איפשהו רק את התמונה, בבקשה קשרו לפוסט שלה עליו (עברית או אנגלית).

3 תגובות

 1. Sivangen הגיב:

  וואו, וואו, וואו! מהמם!
  איזה כיף זה לשבת בסלון מוקפים בכל הטוב הזה.

 2. Sabre Runner הגיב:

  At first, I thought the beetle was Herbie. 🙂

 3. Idan הגיב:

  הי, כמו שכתבתי – זה שלא שמנו אותו שם בכוונה לא אומר שזה לא רפרנס 🙂